Wat verbruikt een warmtepompboiler echt?

Een COP-getal op een productkaart voorspelt jouw energierekening niet. Reken eerst met je dagelijkse warmwatergebruik en onderzoek daarna verschillende rendementen, verliezen en tarieven.

Dit moet je weten

Begin met je warmwatergebruik en tel opslagverlies en elektrische bijverwarming mee. Beoordeel ook de warmte die aan de woning wordt onttrokken. Een COP uit een test is geen gemeten jaarprestatie.

Een jaarscenario helpt aannames vergelijken; het voorspelt niet het verbruik van een specifiek toestel.
Boilerkeuze · Verbruik & rendement
Wat verbruikt een warmtepompboiler echt?

Breng je warmwatergebruik, de opstelling en de instellingen samen.

  1. Warmte + vatverlies

    Hoeveel warm water gebruik je, en hoeveel warmte verliest het vat?

  2. Rendement + element

    Welk rendement neem je aan, en wanneer verwarmt het elektrische element mee?

  3. Stroomverbruik

    Bereken een bandbreedte en vergelijk met gemeten verbruik over dezelfde periode.

Jouw situatie bepaalt de uitkomst

Maak aannames zichtbaar: warmwatergebruik, temperatuur, plaatsing en bijverwarming.

In dit artikel

Wat een COP wel en niet vertelt

COP is de verhouding tussen geleverde warmte en gebruikte elektriciteit onder bepaalde meetcondities. In de Explorer-handleiding staan naast het resultaat ook het tapprofiel en de testtemperaturen. Een cijfer zonder die context is onvoldoende om modellen eerlijk te rangschikken.

Voor een jaarberekening werken we met een aanpasbaar rendementsscenario. Dat is geen gemeten jaarprestatie van het gekozen model. De rekentool neemt daarom de COP van een geselecteerde uitvoering niet automatisch over.

Bron: Atlantic · Explorer V5, technische tabellen p. 120–121 (PDF p. 13–14) ↗

Een controleerbaar rekenvoorbeeld

Twee douches van 8 minuten bij 9 liter per minuut vragen 144 liter per dag. Een bad van 60 liter om de dag voegt gemiddeld 30 liter per dag toe. Dat is samen 174 liter per dag. In de rekentool vul je voor dit badgemiddelde 3,5 baden per week en 60 liter per bad in.

Water van 10 naar 40 °C verwarmen vraagt in onze berekening circa 0,0349 kWh warmte per liter. Voor 174 liter per dag is dat ongeveer 2.216 kWh warmte per jaar. Dit volgt uit liters × 365 × 30 × 4,1868 / 3.600; afgerond met de waterbenadering 1 kg per liter.

Bij een aangenomen rendement van 3 vraagt alleen die nuttige warmte ongeveer 739 kWh elektriciteit per jaar. Bij een voorbeeldtarief van € 0,30 per kWh is dat circa € 222. Dit is bewust een tussenstap: vatverlies, elektrische bijverwarming en eventuele aanvulling van ruimtewarmte zijn hierin nog niet opgenomen. Het tarief is een rekenvoorbeeld, geen actueel marktgemiddelde.

Een uitgebreider scenario: neem daarnaast 1 kWh warmteverlies per dag en laat 10% van de totale warmte door het elektrische element leveren. De overige 90% komt van de warmtepomp met een aangenomen rendement van 3. Dan is circa 1.032 kWh stroom per jaar nodig, of € 310 bij € 0,30 per kWh. Ook dit is een rekenvoorbeeld, geen toestelprestatie. Kosten voor het aanvullen van warmte uit een verwarmde ruimte, leidingverliezen en overige hulpenergie zijn niet meegenomen; bij jouw installatie kunnen deze wel meetellen.

Van nuttige warmte naar stroom: voorbeeld met 174 liter per dag
OnderdeelRekeningUitkomst per jaar
Nuttige warmte174 × 365 × 30 × 4,1868 ÷ 3.6002.216 kWh warmte
Aangenomen vatverlies1 × 365365 kWh warmte
Warmte samen2.216 + 3652.581 kWh warmte
Warmtepomp90% × 2.581 ÷ 3774 kWh stroom
Elektrisch element10% × 2.581258 kWh stroom
Totaal stroom774 + 2581.032 kWh stroom
Variabele stroomkosten1.032 × € 0,30Circa € 310

Waarom het werkelijke verbruik hoger kan zijn

De complete rekentool voegt het ingevulde vatverlies toe en rekent afzonderlijk met het aandeel elektrische bijverwarming. Ook kun je kosten voor het aanvullen van onttrokken ruimtewarmte meenemen. Met nul procent aanvulling worden die kosten niet berekend; dat is geen bewijs dat er geen effect op je verwarming is.

Gebruik een bandbreedte en verander één aanname tegelijk. Zo zie je hoeveel invloed doucheduur, rendement of tarief heeft. De uitkomst omvat geen aanschaf, installatie, onderhoud, subsidie of vaste energiekosten. Een terugverdientijd volgt er dus niet direct uit.

Let op het soort verliescijfer: een elektrisch stand-byvermogen uit een toesteltest is niet zonder meer gelijk aan warmteverlies van het vat. De invoer van onze rekentool vraagt kWh warmte per dag. Controleer de definitie voordat je een waarde in watt omrekent.

Past deze oplossing bij je hele woning?

Bekijk ook hoe je de woning verwarmt en hoe warm water nu wordt gemaakt. Milieu Centraal plaatst een losse warmtepompboiler vooral bij verwarmingssystemen zonder eigen warmwatervoorziening, zoals verwarmen met airco. Bij een volledig elektrische warmtepomp of warmtenet is een extra toestel niet vanzelf zinvol.

Gebruik de berekening om aannames te bespreken, en vergelijk de gehele installatie. Wie nog gas gebruikt voor verwarming, bespaart niet automatisch de vaste kosten van de gasaansluiting.

Bron: Milieu Centraal · welke warmtepompen zijn er? ↗

Voorbeelden uit de productdossiers

Deze uitvoeringen illustreren welke gegevens je kunt controleren. Een vermelding is geen aanbeveling voor jouw woning; beoordeel de exacte uitvoering en de bijbehorende voorwaarden.

Wat betekent dit voor jouw huishouden?

Gebruik je eigen situatie als startpunt en bekijk welke aannames invloed hebben op de uitkomst.

Bereken jouw bandbreedte

Bronnen en verantwoording

Rekenvoorbeelden zijn gebaseerd op de aannames die in dit artikel staan. Controleer voor een aankoop altijd de documentatie van de exacte uitvoering.

Bekijk onze bronnen en werkwijze →
Wat verbruikt een warmtepompboiler echt? | Boilerkeuze